Pomza

 

AÇIKLAMALAR: İzmir ili Menderes İlçesi Pirintepe mevkiindeki ruhsatlı maden sahamızda pomza ürünlerinin çıkarılması işlenmesi faaliyetleri yapılmaktadır.Standart ürünlerimizin yanında müşteri taleplerine uygun gradasyonda ürün tedariği sağlamaktayız.

POMZA: Volkanik kökenli slikat esaslı camsı ve gözenekli bir yapıya sahip yüksek puzzolanik aktiviteli hafif yapı elemanıdır. Gözenekli olan bu doğal malzeme bünyesindeki bağlantısız boşluklar sayesinde yüksek ısı ve ses izolasyonu özelliklerine sahiptir. Çok eski çağlardan beri çok yönlü faydaları sebebi ile inşaat sektöründe kullanılan pomza günümüzde yapılarda aranan uzun ömürlülük, hafiflik ve depreme, yangına dayanıklılık, şok emilmesi, elastikiyet, donma olaylarından etkilenmeme gibi niteliklerin öne çıkması sebebi ile hergeçengün pomzanın kullanımı artmaktadır. Doğal olması çevre ve insan sağlığına dost olması tercih sebepleri arasındadır aynı zamanda kimyasal tepkimesiz, yanmaz, inorganik,non-toksik, mikro-organizmalardan etkilenmemesi sağladığı faydalara karşın ekonomiktir.

İnşaat sektörünün yanında en çok kullanım alanı olan tarımda dah az az sulama, su tasarrufu, toprağın havalanmasını sağlama, drenaj düzenleme, toprağa yabancı ot ve hastalık taşımama, toprağın ph dengesini düzenleme, uzun süre kullanılabilmesi gibi faydaları özellikle sulama ve çöl ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaygın pomza kullanımı sağlar.

Ülkemizde yeni yeni tanınan Pomza çoğu zaman perlit,obsidyen,peks-tayn gibi volkanik kayaçlar ile karıştırılmaktadır. Pomzanın rengi, gözenekliliği ve kristal suyunun olmaması ile pratik olarak ayrılmaktadır ayrıca pomzada gözenekler birbirleri ile bağlantılı olmayan camsı bir zarla ayrılmış yapıdadır.

Pomza (ponza) terimi İtalyanca bir sözcüktür farklı dillerde tanımlaması aşağıdaki gibi olup

İri Tanelisi Pumice-ingilizce Bims -Almanca

İnce Tanelisi Pumicite-ingilizce Bimstein-Almanca

Türkçe'de ise süngertaşı, köpüktaşı, hışırtaşı, nasırtaşı, küvek, kisir gibi adlarla anılmaktadır. Diğer dillerin ve teknoloji ithalinin etkisiyle Türkçe'ye Pomza, Ponza, Bims, Pümis ve Pümisit terimleri olarak yerleşmiştir.

KULLANIM ALANLARI: Pomza, dünya da halen elliden fazla endüstriyel alanda farklı amaçlarda kullanım imkânı bulmaktadır . Başlıca kullanım alanları İnşaat, sıva, şap, seramik, tarım,tekstil, kozmetik, aşındırıcı, cila, boya, kimya sanayiinde,çatı ve dekoratif kaplama elemanları üretimi, Çimento üretiminde puzzolonik malzeme olarak kullanılmaktadır.